Obsahuje veľké množstvo najjednduchších protozoí, ktoré majú pseudopódie – dočasné výbežky protoplazmy, slúžiace na zachytávanie potravy a ako pohybový aparát. Jadrá majú rovnakého typu (okrem niektorých vývinových štádíí dierkavcov), v prípade pohlavného rozmnožovania sa rozmnožujú gametogamiou, väčšinou nevytvárajú spóry. Niekedy tvoria kolónie.
Potravu prijímajú auto a heterotrofne. Živia sa baktériami, riasami, larválnymi štádiami väčších organizmov, ráčikmi a pod. Pseudopódiá sa zlievajú okolo koristi a v tejto fáze už začína aj trávenie. Časti potravy prichádzajú dostredivými silami do centra bunky, do cytoplazmy.
Niektoré nestráviteľné čiastočky sú vylučované. V moriach sú známe zo všetkých hĺbok – od 0 do 11 000 m. Rozmnožujú sa pohlavne aj nepohlavne, môžu žiť ako bentos aj ako planktón. U niektorých schránka chýba, iné môžu mať organický obal (kutikula), vonkajšiu schránku (aglutinovanú alebo sekréčnu – vylúčenú protoplazmou), alebo môžu mať vnútornú kostru – organickú alebo minerálnu (kremitú alebo celestínovú).
Kmeň Sarcodina delíme na dva podkmene:
1. podkmeň Rhizopoda
2. podkmeň Actinopoda
Zdroj: Systematická paleontológia bezstavovcov, Univerzita Komenského, Bratislava 2004, obrázok: microbeworld.org
0 komentárov:
Zverejnenie komentára