sobota 21. januára 2012

Skamenelina osvetlila evolúciu čeľuste

Skamenená ryba vrhla svetlo na záhadu evolúcie čeľustnatcov. 

Vedci z Uppsalskej univerzity vo Švédsku informovali, že ide o jednu z najstarších známych skamenenín rýb s čeľusťou. 

Nález je prvým príkladom dobre zachovanej mozgovej časti hlavy zo skupiny vyhynutých rýb nazývaných akantódy žijúcich v prvohorách. Skamenelinu objavili vo Veľkej Británii na začiatku 40. rokov minulého storočia a jej vek je odhadovaný na 415 miliónov rokov. 

Výskum skameneliny viedol Martin Brazeau z Uppsalskej univerzity. „Kvôli jej zjavnej podobe so žralokom a kostre podobnej rybám hrajú akantódy dôležitú úlohu pri skúmaní pôvodu čeľustnatcov,“ povedal Brazeau. 

Rozmery skameneliny sa líšia podľa Brazeaua od typických akantódov v dvoch smeroch. Predok hlavy je krátky, kým zadok je dlhý. „Presne tak vyzerali prvé žraloky,“ povedal. „Ak sa pozrieme na prvé kostnaté ryby, Zadný koniec mozgovej časti hlavy je veľmi krátky a predok dlhý, čo sa podobá na akantódy. To znamená, že akantódy zrejme neboli jedinou príbuznou skupinou rýb. Niektoré zo skamenelín sú primitívne žraloky, kým iné sú primitívne ryby.“ 

Vedci na základe výskumu tiež tvrdia, že niektoré akantódy boli predchodcom dnešných stavovcov s čeľusťou. 

„Poznáme množstvo akantódov, ale len jeden z druhov mal mozgovú časť lebky. Bolo veľmi ťažké zapracovať to do pohľadu na evolúciu čeľustnatcov, pretože nám chýbali údaje. V minulosti sme museli predpokladať, že mozgová časť lebky je rovnaká u všetkých akantódov,“ povedal Brazeau. 

Zdroj: equark.sk, bbc

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes |