sobota 18. februára 2012

Objavili obrovitého vtákovitého dinosaura

Čína sa opäť dostala do centra pozornosti paleontológov a širokej verejnosti. Na vine je tentoraz objav obrovitého rodu Gigantoraptor, ktorý patril do skupiny mimoriadne vtákom podobných dinosaurov....

Gigantoraptor patril do skupiny mimoriadne vtákom podobných dinosaurov Oviraptorosauria. Kým väčšina oviraptorosaurov len málokedy presiahla hmotnosť 40 kg, ich novo objavený príbuzný vážil podľa odhadov okolo 1400 kg. Výzorom pripomínal Gigantoraptor dnešné nelietavé vtáky ako napríklad emu alebo hoci aj našincovi známejší moriak. Mal pomerne malú, bezzubú hlavu so zobákom, dlhý krk, trojprsté predné končatiny s pomerne veľkými „dlaňami“, štíhle, na beh uspôsobené zadné končatiny a skrátený chvost. Hoci neexistujú žiadne priame dôkazy, vedci predpokladajú, že bol operený. Perie je totiž doložené u blízko príbuzných rodov Protarchaeopteryx a Caudipteryx. Je však možné, že kvôli telesnej veľkosti a predovšetkým hmotnosti stratil Gigantoraptor časť svojho operenia, tak ako stratili srsť dnešné veľké cicavce ako nosorožce. Neúplná kostra jediného známeho jedinca tohto rodu zahrňuje skameneliny sánky, končatín, väčšinu chrbtových stavcov a chvosta. Pozostatky ukazujú, že tvor bol za života dlhý približne 8 metrov a v najvyššom bode chrbta takmer 3,5 metra vysoký. Napriek skutočne gorgónskej veľkosti umrel ako nedospelý, v jedenástom roku života, a nedorástol tak do úplnej veľkosti.


Rekonštrukcia kostry gigantoraptora a jej porovnanie s človekom. Obrázok: LI RONGSHAN/IVPP

Podľa autorov opisu tohto živočícha, dosiaľ dobre doložený trend, kedy dinosaury s pribúdaním vtákovitých čŕt postupne zmenšovali svoju telesnú veľkosť, nachádza v gigantoraptorovi veľkú výnimku. Ten, napriek obrovitému vzrastu, disponuje v mnohých smeroch viac vtákovitými črtami než jeho malí príbuzní.

Pravda, o trende môžeme hovoriť jedine vo veľmi hrubých rysoch. Lebo ako sa od línie vedúcej k vtákom odštepovali rôzne skupiny dinosaurov, tieto sa vyberali vlastnými evolučnými cestami. A tak kým primitívne oviraptorosaury, len nedávno odštiepené z línie smerujúcej k vtákom, mávali dĺžku sotva meter, zástupcovia neskoršej čeľade Oviraptoridae (kam Gigantoraptor patrí) boli spravidla väčší, dva aj tri metre dlhí. Podobný trend nachádzame u príbuznej skupiny vtákovitých dinosaurov s kosákovitými pazúrmi na predných končatinách, Therizinosauria, kde mal primitívny Beipiaosaurus spred 120 miliónov rokov dĺžku dva metre, kým neskorý Therizinosaurus spred 70 miliónov rokov o 8 až 10 metrov viac. Therizinosaurus žil približne v rovnakom čase a v rovnakej oblasti ako Gigantoraptor spolu s bratrancom tyranosaura, tarbosaurom, a pštrosovi podobným deinocheirom. Zhodou okolností, aj 10 – 12 metrový Tarbosaurus a podobne veľký Deinocheirus predstavovali telesnou veľkosťou vrchol svojich evolučných línií. 

Zdroj: Dušan Valent, obrázky- www.wikipedia.com

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes |